12 oktober 2026

Raadsvragen Bezoekers Dagopvang Ede

De dagopvang van Stichting Ontmoeting is voor veel mensen in Ede meer dan alleen een plek om binnen te zijn. Er kwamen ook inwoners die niet dak- of thuisloos waren, maar bijvoorbeeld kampte met eenzaamheid of met psychische problemen. Als ze wakker werden en zich niet goed voelden, wisten ze dat ze 7 dagen in de week daar terecht konden voor een kop koffie, maar ook voor een luisterend oor en professionele ondersteuning.

Sinds 1 oktober mogen deze bezoekers niet meer gebruikmaken van de dagopvang. Het aantal bezoekers werd te groot en er is onvoldoende ruimte voor iedereen. Dat is vanuit de beschikbare capaciteit te begrijpen. Tegelijkertijd raakt hiermee wel een kwetsbare groep een vertrouwde plek kwijt. Daarom hebben wij de volgende vier vragen:

Vragen

  1. Erkent het college dat het wegvallen van zo'n vertrouwde plek grote gevolgen kan hebben voor deze inwoners, juist omdat zij hier niet alleen kwamen voor koffie en ontmoeting, maar ook voor een luisterend oor, begeleiding en het voorkomen van verdere vereenzaming of verergering van problemen?
  2. Is het college bereid eventueel samen met Stichting Ontmoeting en andere maatschappelijke organisaties een toegankelijk overzicht te maken van alle laagdrempelige ontmoetings-, inloop- en ondersteuningsmogelijkheden in Ede, met daarbij bijvoorbeeld doelgroep, openingstijden, en het soort ondersteuning dat beschikbaar is?
  3. Een van de redenen voor deze maatregel is dat het aantal bezoekers te groot werd en er onvoldoende ruimte was. Verwacht het college dat er door deze maatregel komende winter voldoende plek is voor dak- en thuisloze inwoners, voor wie de dagopvang in eerste instantie bedoeld is?
  4. Deelt het college de opvatting dat een divers samengestelde bezoekersgroep ook positieve effecten kan hebben, bijvoorbeeld doordat mensen met verschillende achtergronden en problematieken elkaar laagdrempeliger ontmoeten?